Bor madenleri millileştirilmelidir...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bor madenleri millileştirilmelidir... 

 

 

 

 

 

 

 

Bor Kapanı kitabı Türkiye'nin bor sorununu ele alıyor:

- Türkiye bor madenlerini neden değerlendiremiyor?

- Ülkemizin bor madenlerini uluslararası kartel ve aracılar nasıl esirleştirdi, bor madenlerimiz nasıl kapana kondu?

- Bu esirleştirme sürecinde yaşanan olaylar, yaşayan insanlar, tarihler ve rakamlar...

- Bor madenlerimizi bu kapandan kurtarmanın yolları... 

 

 "Toplumun etik ve hukuksal kurallarını ihlal eden yolsuzluk yanında, dar bir çevreye büyük çıkarlar sağlanmasına olanak veren, kamu kaynaklarını belirli çevrelerin çıkarlarına dönüştüren, kıt kaynakların kamu yararına eşitlik ve adalet ilkelerine uygun, akılcı kullanımına engel olan tüm siyasal ve yönetsel yozlaşmaları da yolsuzluk kapsamında ele alıp değerlendirmek zorunlu duruma gelmiştir."

 

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet SEZER'in TBMM açış konuşması 

Eylül 2000

 


 

BOR İHRACATI REKORA KOŞUYOR

6 Ağustos 2006
AKŞAM  ve diğer Gazeteler...


ANKARA- Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün bor ihracatı rekora koşuyor. Önemli bir potansiyele sahip bor madeninin ekonomiye katkısının artırılmasına yönelik çalışmalardan somut sonuçlar alınmaya başlandı.

Eti Maden İşletmeleri'nin, 2002 yılında 186 milyon ABD Doları olan bor ihracatı, 2005 yılında, 2002 yılına nazaran yüzde 61 artarak 299 milyon dolara yükseldi.

Dış pazarlama faaliyetlerinde ülke portföyünü genişleten Eti Maden İşletmeleri'nin 2006 yılı toplam bor ihracatının da 323 milyon dolar düzeyinde olması bekleniyor. Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, ilk altı ayda başta Uzakdoğu olmak üzere Avrupa, Amerika, Ortadoğu ve Afrika ülkelerine 180 milyon ABD Dolarına yakın ihracat ile hedeflediği rakamları geçti.

HEDEF 500 MİLYON DOLAR

Eti Maden İşletmeleri, önümüzdeki yıllarda bor ihracatını 500 milyon ABD Doları seviyesine çıkarmayı ve dünya bor pazarının yüzde 50'sine hakim olmayı amaçlıyor.

 

Eti Maden Tribünlere oynuyor

 

Manşeti büyük, içeriği küçük bir haber.

Eti Maden geçen sene 299 milyon dolarlık ihracat rakamını açıklarken, "Hedefimiz 500 milyon dolar" demişti. Bizde bunun olası bile olmadığını yazdık.

Aslında Eti Maden de bu hedefin gerçek olmadığını biliyor. Biliyor çünkü, yok pahasına bor satmasına karşın, üretim  ve dünya pazarlarına ulaşma  kapasitesinin sınırlarının en iyi kendi farkında...

Ne var ki  Eti Maden tribünlere oynamaya devam ediyor. "Yapıp yapacağımız bu kadar" demek yerine, "bor'da rekora koşuyoruz" diyor... 

Yoksa "Ah bir de Eti Maden'i özerkleştierebilsek"in zemini mi hazırlanıyor?

Editör

8 Ağustos 2006

 

 

Tel :  0532 . 2624975  e-mail : [email protected]

  [email protected]