Bor madenleri millileştirilmelidir...
BOR GAZETESİ

 

 

 

 

 

 

 

Bor madenleri millileştirilmelidir... 

 

Sitede arayınız

 

 

 

 

 

 

 

Bor Kapanı kitabı Türkiye'nin bor sorununu ele alıyor:

- Türkiye bor madenlerini neden değerlendiremiyor?

- Ülkemizin bor madenlerini uluslararası kartel ve aracılar nasıl esirleştirdi, bor madenlerimiz nasıl kapana kondu?

- Bu esirleştirme sürecinde yaşanan olaylar, yaşayan insanlar, tarihler ve rakamlar...

- Bor madenlerimizi bu kapandan kurtarmanın yolları... 

 

 "Toplumun etik ve hukuksal kurallarını ihlal eden yolsuzluk yanında, dar bir çevreye büyük çıkarlar sağlanmasına olanak veren, kamu kaynaklarını belirli çevrelerin çıkarlarına dönüştüren, kıt kaynakların kamu yararına eşitlik ve adalet ilkelerine uygun, akılcı kullanımına engel olan tüm siyasal ve yönetsel yozlaşmaları da yolsuzluk kapsamında ele alıp değerlendirmek zorunlu duruma gelmiştir."

 

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet SEZER'in TBMM açış konuşması 

Eylül 2000

 


 

Vestel'den sır yatırım


14 Aralık 2006 Hürriyet internet sitesi

Taşınabilir elektronik cihazlarda kullanılabilecek yakıt pili üreten Vestel, dünya çapında ses getirecek bir yatırıma da imza attı. Şirket, bor madenine dayalı enerji yatırımları konusunda yatırımlarını Şubat ayında açıklayacak.

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, cep telefonu, notebook gibi taşınabilir elektronik cihazlarda kullanılabilecek yakıt pilini ürettiklerini, Şubat ya da Mart ayında piyasaya tanıtacaklarını söyledi.

Açıklamalarda bulunan Yüngül, grubun değişik sektörlerde yeni ürünler geliştirmeye devam ettiğini söyledi. Türkiye'nin bor ve hidrojen kaynaklarını değerlendirmek amacıyla bir dizi ar-ge çalışması yürüttüklerini, bu kapsamda 1.5 yıl önce kamuoyuna verdikleri sözü yerine getirerek bir yakıt pili ürettiklerini söyledi.

Yüngül, şunları söyledi: “Yakıt pilini hazırladık. Şubat ya da Mart ayında piyasaya tanıtacağız. Pil hemen tüm ERKE GİBİ Mİ OLACAK
Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül'ün gizemli açıklamaları üzerine gazeteciler 'Enerji projeleriniz Erke Dönergeci gibi mi ?' sorusunu sordu. Yüngül, “Erke Dönergecini boş görmeyin. Gelişmeleri izleyin” yanıtını verdi.

Bora dayalı enerji yatırımları konusunda dünya çapında ses getirecek başka projelerimiz de var. Ancak şu an açıklayamıyoruz. Şubat ayını bekleyin. Borun yüzde 60-70'i Türkiye'de, Karadeniz'in dibi hidrojen enerjisiyle dolu.

 

Bor ve Teknoloji

 

Vestel çok iyi bir şey yapıyor. Teknoloji geliştiriyor, dünya teknolojisini Türkiye'ye taşıyor. Örneğin Toshiba'nın 2004 yılından bu yana kullandığı teknoloji artık Türkiye'de de kullanılacak. Ne var ki konun bor madenciliğiyle, bor sanayii ile bir ilgisi yok.

Bu konuda Bor Kapanı (sh. 242) kitabındaki görüşümü yineliyorum:

"Türkiye’de Vestel, özellikle kendi ürünlerinin hidrojen enerjisi ile çalıştırmak için Ar-Ge çalışmalarına 10 milyon dolar harcadı.

Cep telefonu, bilgisayar gibi taşınabilir cihazlara enerji sağlamak amacıyla geliştirdiği yakıt pillerini, giderek konutların tüm enerji ihtiyacını karşılayacak şekilde sürdürüyor. Vestel, yakıt piliyle çalışacak yeni ürünleri 2006’dan başlayarak piyasaya sürecek....

Yakıt pillerinin yaygınlaşmasıyla, Türkiye de bor minerallerini değerlendirme olanağı bulacak” görüşü yanlış. Yakıt pilleri kullanılmaya başlandığında, bor madenine olan talep artışı “devede kulak” kadar olacak. Kimse Türkiye’ye bağlı kalmayacak. Hidrojen enerjisini yaşama geçirmeye yetecek kadar bor, hemen her yerde var. Japonya daha şimdiden deniz suyundan bor elde etmek için kolları sıvadı.

Ne Hyundai’nin ne de Vestel’in bor madeniyle bir ilgisi var. Her iki şirket de “bor madenimiz var” diye değil, teknoloji konusundaki çalışmalarından aldıkları güçle hidrojen piline yatırım yapıyor."

 

Un, şeker var, birleştirip helva yapmaya çalışıyoruz. Çok değişik ürünler planlıyoruz. Vestel'i bırakın Türkiye'ye çok büyük fayda sağlayacak projeler üzerinde duruyoruz.”

İNSANSIZ HAVA ARACI OLİMPİYATLARI

İnsansız hava aracı projesinde de üretime geçtiklerini ve dünya çapında ihalelere girmeye başladıklarını dile getiren Yüngül, ürettikleri hava aracının ABD'de düzenlenen insansız hava aracı olimpiyatlarında 2. olduğunu belirtti. Aracın tamamen Türk mühendislerinin yazılımıyla üretildiğini belirten Yüngül, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hava aracını yapmaya karar verdik, (Yabancı destek almadan yapamazsınız) dediler. Teknik üniversiteye projeyi verdik. 15 ayda ürün çıktı. Bu ürüne kimse inanmıyordu. Bu alanda uygulama yapan 500 firmanın katılımıyla ABD'deki olimpiyatlara katıldık ve 2. olduk. Dereceye girmemiz bize moral verdi ve yeni fikirler de oluştu.

İnsansız araçlarımız ülkemizde çeşitli kurumlarca kullanılıyor. İçişleri Bakanlığı ile bazı projeler hakkında görüşüyoruz. Bu araç ülke sınırı, boru hatları gözlemlerinin yanında miting ve maçlarda da kullanılabiliyor. Uluslararası ihalelere de katılıyoruz. Konuyla ilgili Pakistan, Malezya ve Avusturya'yla görüşüyoruz.”

YENİ HEDEFLER

Grubun 2006 yılında 3,8 milyar dolar ciro yapmasının beklendiğini, bunun yaklaşık 800 milyon dolarının iç piyasa kaynaklı olduğunu dile getiren Yüngül, 2007 yılında 4 milyonu LCD olmak üzere 11 milyon adet TV, 3 milyon buzdolabı, 2,5 milyon çamaşır makinesi, 1 milyon fırın, 10 milyon adet dijital kutu, 250 bini dizüstü 500 bin adet bilgisayar üreteceklerini belirtti. 2007'de bulaşık makinası fabrikasının da üretime başlayacağını belirten Yüngül, en az 100 milyon dolar yatırım planladıklarını ifade etti.

Yüngül, grubun yazılım ürünleri ihracatının ise 30-35 milyon dolar civarında olmasını beklediklerini, havacılık sektörüne yönelik kablo donanımı işini de geliştireceklerini ifade etti.

 

Tel :  0532 . 2624975  e-mail : [email protected]

  [email protected]