Bor madenleri millileştirilmelidir...
BOR GAZETESİ

 

 

 

 

 

 

 

Bor madenleri millileştirilmelidir... 

 

Sitede arayınız

 

 

 

 

 

 

 

Bor Kapanı kitabı Türkiye'nin bor sorununu ele alıyor:

- Türkiye bor madenlerini neden değerlendiremiyor?

- Ülkemizin bor madenlerini uluslararası kartel ve aracılar nasıl esirleştirdi, bor madenlerimiz nasıl kapana kondu?

- Bu esirleştirme sürecinde yaşanan olaylar, yaşayan insanlar, tarihler ve rakamlar...

- Bor madenlerimizi bu kapandan kurtarmanın yolları... 

 

 "Toplumun etik ve hukuksal kurallarını ihlal eden yolsuzluk yanında, dar bir çevreye büyük çıkarlar sağlanmasına olanak veren, kamu kaynaklarını belirli çevrelerin çıkarlarına dönüştüren, kıt kaynakların kamu yararına eşitlik ve adalet ilkelerine uygun, akılcı kullanımına engel olan tüm siyasal ve yönetsel yozlaşmaları da yolsuzluk kapsamında ele alıp değerlendirmek zorunlu duruma gelmiştir."

 

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet SEZER'in TBMM açış konuşması 

Eylül 2000

 


 

 

Bor için atağa kalktık

Dünya bor rezervlerinin üçte ikisini elinde bulunduran Türkiye, bu yıl içinde bor alanında yeni bir uluslararası sempozyuma daha ev sahipliği yapacak.

 

 Dünya bor rezervlerinin üçte ikisini elinde bulunduran Türkiye, bu yıl içinde bor alanında yeni bir uluslararası sempozyuma daha ev sahipliği yapacak.

Türkiye'nin en önemli doğal kaynaklarından biri olan bor mineralleri konusundaki gelişmeleri izlemek, bu konuda çalışan bilim insanlarını bir araya getirmek amacı ile düzenlenmesi planlanan III. Uluslararası Bor Sempozyumunun 2-4 Kasım 2006 tarihlerinde Ankara'da yapılması kararlaştırıldı.

Çok sayıda yerli ve yabancı madencilik sektörü yetkilisinin katılacağı bor sempozyumunda, özellikle rafine bor, bor kimyasalları ve bora dayalı sanayi ürünleri konularındaki araştırma sonuçlarını bilim çevreleri ve ilgili kuruluşların dikkatine sunulacak.

TARTIŞILACAK KONU BAŞLIKLARI

Eti Maden İşletmelerinin bor üretimi ve dışsatımı konuları ile mevcut potansiyelin ekonomiye kazandırılması konularının öncelikle ele alınacağı sempozyumda, bor mineralleri, özellikleri ve araştırmaları, rezerv-üretim, bor madenciliği ve zenginleştirilmesi, bor kimyasalları ve bor ürünleri, bor ürünlerinin endüstride kullanımı, bor endüstrisindeki gelişmeler ve yapılan araştırmalar, borun pazarlama ve ekonomisi, bor politikaları, bor ile ilgili hukuki ve yasal mevzuat, canlılar ve bor ile bor ve çevre konuları da işlenecek.
30 Ağustos 2006 (Ajanslar)

 

 

Havanda su dövülecek

 

Benzeri sempozyum, çalıştay, ve konferanslara EtiMaden destekli resmi bor görüşünü paylaşanlar çağrılıyor. Başkalarının bundan haberi bile olmuyor. Havanda su dövülüyor. Benim oğlum bor okuyor, dönüp dönüp gene okuyor.

Nedir Eti Maden destekli resmi bor görüşü?

"Bor önceden 30 dolara satılıyordu, şimdi 300-400 dolara satılıyor. Ah bir de şu özel sektör vatanını EtiMaden kadar sevse de, rant peşinde koşmak yerine bor uç ürünlerine yatırım yapsa..."

Oysa dünya bor madenlerinin %70'ine sahip Eti Maden, bırakın uç ürününü, lise düzeyindeki kimya bilgisi ile üretilen bor ürünleri piyasasından sadece %7 pay alıyor. Üstelik ürettiği bor ürününü de 30 dolara değil, bedavaya veriyor. Bedavaya veriyor da gene dünyaya yaranamıyor, EtiMaden sadece % 7 pay alırken, dünya piyasasında gene US Borax'ın borusu ötüyor. EtiMaden de bu arada ürettiği her ton borik asitten 400 dolar, borakstan da 200 dolar zarar ediyor. Türkiye'nin bor kaynaklarını har vurup harman savuruyor. Milletin malını devletin EtiMaden'i yiyip tüketiyor... "Kimi kime şikayet edeceksin? Tuz kokmuş..." diyeler bu sempozyumlar düzenlenirken çağırılmak bir yana, yok kabul ediliyor.

Not:Ayrıntılar Bor Kapanı kitabında (Sh:193)

Editör

31 Ağustos 2006

 

Tel :  0532 . 2624975  e-mail : [email protected]

  [email protected]