Bor madenleri millileştirilmelidir...
BOR GAZETESİ

 

 

 

 

 

 

 

Bor madenleri millileştirilmelidir... 

 

Sitede arayınız

 

 

 

 

 

 

 

Bor Kapanı kitabı Türkiye'nin bor sorununu ele alıyor:

- Türkiye bor madenlerini neden değerlendiremiyor?

- Ülkemizin bor madenlerini uluslararası kartel ve aracılar nasıl esirleştirdi, bor madenlerimiz nasıl kapana kondu?

- Bu esirleştirme sürecinde yaşanan olaylar, yaşayan insanlar, tarihler ve rakamlar...

- Bor madenlerimizi bu kapandan kurtarmanın yolları... 

 

 "Toplumun etik ve hukuksal kurallarını ihlal eden yolsuzluk yanında, dar bir çevreye büyük çıkarlar sağlanmasına olanak veren, kamu kaynaklarını belirli çevrelerin çıkarlarına dönüştüren, kıt kaynakların kamu yararına eşitlik ve adalet ilkelerine uygun, akılcı kullanımına engel olan tüm siyasal ve yönetsel yozlaşmaları da yolsuzluk kapsamında ele alıp değerlendirmek zorunlu duruma gelmiştir."

 

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet SEZER'in TBMM açış konuşması 

Eylül 2000

 


 

Borla, çimento özgün, menopoz dertsiz olacak!

SERKAN ARMAN

8 Ocak 2007 MİLLİYET GAZETESİDünya bor madenlerinin yüzde 72'sine sahip olan Türkiye'de bor tüketimini artırmak ve piyasaya borlu ürünler sunmak için kurulan Bor Enstitüsü (Boren), deprem dostu çimentodan çelik yeleğe, mucize gübreden borlu beton yola kadar çok çeşitli alanlarda bor kullanarak ilginç sonuçlar aldı. 3 yıllık geçmişi bulunan Boren, yaptığı çalışmalarda şu projelere imza attı:

Çimentoya bor katılarak 'özgün çimento' üretiliyor. Bor, çimento üretiminde yüzde 10 enerji tasarrufu sağlıyor. Betonda da mukaveti yüzde 70 artırıyor. Türkiye'nin deprem ülkesi olduğu düşünüldüğünde borla güçlü yapılar inşa edilmesi sağlanacak. Çalışma, Çimento Müstahsilleri Birliği ile birlikte yapılıyor.

Borlu sarımsak ve fındık...

Beton döküldüğünde çimento ısı verdiğinden baraj betonlarında genelde çatlama sorunu görülüyor. Borlu çimentoyla ise bu masraflı durum yaşanmıyor. Pilot olarak bazı barajlarda borlu beton kullanılması ve otoyolların asfalt yerine beton yapılması düşünülüyor.

Böylece bakım maliyetlerinin hemen hemen sıfıra düşeceği belirtiliyor. Karayolları ve DSİ baraj ve otoyollara bor tatbik etmeye hazırlanıyor. Bordan elde edilen gübre benzeri mikro besleyici birçok tarım ürününün verimini artırıyor. Ankara Ziraat Fakültesi'nde sarımsak üzerine yapılan çalışmada yüzde 22, fındıkta yüzde 18 verim artışı elde edildi. Buğdayda elde edilen verim artışı ise çok yüksek çıktığından deklare edilmiyor.

 

Yorum

 

İşte size "cambaza bak cambaza" diyen EtiMaden'den bir haberi.

Bilen bilmeyen haberi okuyunca "Türkiye, Hükümet, Bakan Güler ve Eti Maden o kadar iyi ve canla başla çalışıyor ki, neyse ki artık stratejik bor madenimiz değerlendirilmeye başlandı" sonucuna varıyor.

Oysa bu ürünlerin bor madeniyle, bor ürünü sektörü ile ilgisi yok. Tüketimleri son derece sınırlı.  Vitmin hapındaki demirden söze ederken demir-çelik sektöründen söz etmek gibi bir şey bu...

İş bor ürünü üretmeye gelince beceriksizlikleri ortaya çıkıyor!..

Nasıl mı?

Bor madenlerini rafine edip üretmesi gereken Eti Maden üretemediği bor ürünlerini ihaleye çıkarıyor, Ahbap çavuş sektörüne bor ürettiriyor.

Bu arada da bu tür haberlerle kamuoyu oyalanıyor. "Vay be neler yapıyorlar bor'umuzu değerlendirmeye başladık sonunda" havası yaratılıyor.

O sırada atı alan Üsküdar'ı geçiyor.

"Cambaza bak cambaza!..."

Editör

8 Şubat 2006

Borun çelik sektöründe kullanılması çalışması da başladı. Dünyada senede 1 milyar ton çelik üretimi olduğundan borlu çelik üretiminin çok kârlı sonuçlar doğurması bekleniyor. Seramiğin parlak kısmında bor kullanılıyor. Şimdi ise seramiğin içine de bor katılarak mukavemetinin ve üretim hızının artırılması düşünülüyor. Ayrıca borlu seramiğin estetik açıdan daha güzel göründüğü belirtiliyor. İzolasyon ve ısı kaybını engellemek için bor kullanılıyor. Plastiklere eklenerek plastiklerin yanması geciktiriliyor. Yanmayı geciktirici özelliği olduğu için yapılarda, çadırlarda kullanılıyor. Zırh malzemesi ve çelik yeleklerde faydalanılıyor.


Boren Başkanı Erk İnger, "Borun hücreyle, enzim mekanizmasıyla ilgili etkisi çok net ortaya konulduğu zaman insan sağlığı için de çok önemli hale gelecek. Kadınların menopozda aldığı vitaminlerde bor var. Kemiklerdeki erimeyi engelliyor" dedi.


Hidrojenli otoda marş borla basılacak Bor Enstitüsü Başkanı Erk İnger bor konusundaki uzun vadeli projeleri hakkında ise şunları söyledi:
"Otomotiv sanayiinin 10 - 15 yılda çok farklı bir yöne gideceği konuşuluyor. Hidrojen enerjisine geçilecek. Burada sodyum bor hidrür kullanılırsa sistem daha emniyetli ve çevre dostu olacak. Hidrojenli yakıt pillerinde de bor kullanılacak. Borun ayrıca süper iletken ve mıknatıs uygulamaları var. Yarınlarda boru füzyonda kullanarak enerji üretiminde de faydalanacağız."

 

Tel :  0532 . 2624975  e-mail : [email protected]

  [email protected]