Bor madenleri millileştirilmelidir...
BOR GAZETESİ

 

 

 

 

 

 

 

Bor madenleri millileştirilmelidir... 

 

Sitede arayınız

 

 

 

 

 

 

 

Bor Kapanı kitabı Türkiye'nin bor sorununu ele alıyor:

- Türkiye bor madenlerini neden değerlendiremiyor?

- Ülkemizin bor madenlerini uluslararası kartel ve aracılar nasıl esirleştirdi, bor madenlerimiz nasıl kapana kondu?

- Bu esirleştirme sürecinde yaşanan olaylar, yaşayan insanlar, tarihler ve rakamlar...

- Bor madenlerimizi bu kapandan kurtarmanın yolları... 

 

 "Toplumun etik ve hukuksal kurallarını ihlal eden yolsuzluk yanında, dar bir çevreye büyük çıkarlar sağlanmasına olanak veren, kamu kaynaklarını belirli çevrelerin çıkarlarına dönüştüren, kıt kaynakların kamu yararına eşitlik ve adalet ilkelerine uygun, akılcı kullanımına engel olan tüm siyasal ve yönetsel yozlaşmaları da yolsuzluk kapsamında ele alıp değerlendirmek zorunlu duruma gelmiştir."

 

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet SEZER'in TBMM açış konuşması 

Eylül 2000

 


 

BOR KULLANARAK YALITIM MALZEMESİ ÜRETİLDİ
KONYA'DA BİR FİRMA, ATIK GAZETE VE ESKİ KİTAPLARIN PARÇACIKLARINI, BOR MADENİYLE TÜRKİYE'DE İLK KEZ YANMAZ HALE GETİREREK, İNŞAATLARDA KULLANILAN YALITIM MALZEMESİ ÜRETTİ.

16 Şubat 2006 Vakit Gazetesi

FİRMA SAHİBİ DÖLEK, “BUNU SADECE DÜNYADA ABD ÜRETİYORDU. HEM DE İMALATTA KULLANDIĞI BOR MADDESİNİ BİZDEN ALARAK” DEDİ.

Konya'da bir firmanın, atık gazete ve eski kitapların parçacıklarını, bor madeniyle Türkiye'de ilk kez yanmaz hale getirerek, inşaatlarda kullanılan yalıtım malzemesi ürettiği bildirildi. Konya'da faaliyet gösteren Cellubor firmasının sahibi İnşaat Mühendisi Hüseyin Dölek, 2 yıl öncesine kadar yurt dışına, özellikle de Kuzey Buzdenizi ülkelerine mermer ihracat ettiklerini belirtti. 

Anadolu Aslanı'nın kuyruğu bor'dan...

Anadolu Aslan'ı ödülünü alan Konyalı inşaatçı, Amerika'yı yeniden keşfetmiş.

Haberin verilişine bakılırsa, "Olsun, keşfedip Türkiye'de uygulamaya geçmiş ya" demek gelmiyor insanın içinden. Gelmiyor çünkü, bu üründe kullanılan bor devede kulak, Türkiye'nin bor'unu değerlendirmenin ölçüsü olmayacak kadar düşük.

İnşaatçı, bor'a batırdığı kuyruğunu politikacılara sallayıp, malını satmaya çabalayan bir aslanı anımsatıyor... 

Editör

25 Şubat 2006

 Kendilerine ait kurulu bir şirketin bulunduğu İsveç'te, bina inşaatlarının ses ve ısıyalıtımlarında kullanılan bor karışımlı bir yatılım maddesiyle tanıştıklarını anlatan Dölek, “bu ilginç ve yüksek kalitedeki yalıtım malzemesinin ABD'de üretildiğini öğrendik. Bu malzemeyi rakiplerine göre öne çıkaran yanmazlık özelliğini ise bor maddesinin sağladığını öğrenip, bor madeninin de dünyadaki rezerv merkezinin Türkiye olduğunu düşününce, bu sektöre yatırım yapmanın karlı olacağını planladık” dedi.

Duvarların arasına konulan köpük benzeri bir yalıtım malzemesi olan bu yeni yatılım maddesinin, selüloz (kağıt hammaddesi) kaynaklı olduğunu vurgulayan Dölek, şunları kaydetti:

“Selçuk Üniversitesi'nden iki profesör öğretim üyesi, en yoğun kullanılan maddesi atık gazete ve eski kitaplardan sağlanan kağıt parçacıkları olduğu için maliyeti oldukça düşük olan, bu yalıtım malzemesini üretmek için, Ar-Ge çalışmalarına başladık. Nihayet, yaklaşık bir yıl önce kağıt parçacıklarını uygun koşullarda bor maddesiyle karıştırarak, bu maddeyi üretmeyi başardık. Bor madeninin en büyük özelliği, son derece zor yanması. Bu nedenle, uzaya fırlatılan roketlerin başlıkları, atmosferden geçerken aşırı ısınma nedeniyle yanmaması için bor karışımıyla yapılmaktadır.”

Dölek, bu nedenle Türkiye'de ilk kez üretilen ürünlerinin, üstün ısı ve ses yalıtımının yanı sıra son dönemde modern mühendislik çalışmalarında ön plana çıkan 'yanmazlık' özelliği de rakiplerinin önüne geçtiğini bildirdi. Dölek, yaptıkları bu yatırımla, geçtiğimiz günlerde İstanbul'da düzenlenen, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği 2005 Yılı Ödül Töreni'nde, başarı ödülünü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden aldıklarını belirtti.

ARTIK ABD'NİN TEKELİNDE DEĞİL

Bor madeninin, uç ürüne dönüştürülmeden ham madde şeklinde yurtdışına satılmasının, Türkiye'de en çok şikayet edilen konulardan biri olduğunu belirten Dölek, “biz, tüm dünyada geleceğin madeni olarak görülen Türkiye için çok stratejik bir ürün olan boru uç ürün haline getirdik. Bunu sadece dünyada ABD üretiyordu. Hem de imalatta kullandığı bor maddesini bizden alarak. Hatta kuru halde üretilen bu maddenin dondurucu sıvı karışımla uygulanmasını sağlayan makineyi de kendimiz üretmek için çalışmalara başladık” dedi.

Dölek, halen ayda 16 bin metreküp yalıtım malzemesi üretim kapasitesine sahip olduklarını, Türkiye piyasasında bu üründe beklenin üzerinde bir ilgiyle karşılaştıklarını ifade ederken, sektörün Türkiye'de yaygınlaşmasının ülkeye önemli döviz girdisi sağlayabileceğini sözlerine ekledi.

 

Cellubor'dan gelen email:

 

Sayın Editör bey,

 

"Anadolu Aslan'ı ödülünü alan Konyalı inşaatçı, Amerika'yı yeniden keşfetmiş. Haberin verilişine bakılırsa, 'Olsun, keşfedip Türkiye'de uygulamaya geçmiş ya' demek gelmiyor insanın içinden. Gelmiyor çünkü, bu üründe kullanılan bor devede kulak, Türkiye'nin bor'unu değerlendirmenin ölçüsü olmayacak kadar düşük.  İnşaatçı, bor'a batırdığı kuyruğunu politikacılara sallayıp, malını satmaya çabalayan bir aslanı anımsatıyor... " diye yazarken az da olsa düşünerek mi yazdınız,  yoksa sırf muhalefet olsun diye mi?

 

Çok merak ediyorum acaba bu üründe kullanılan borun devede kulak olması mı sizi rahatsız etti, yoksa Anadolu’da bir müteşebbisin bor kullanarak yalıtım malzemesi üretmesi mi? Haberi yapan olayı saptırmış diyelim. Doğrudur ama sizin yaklaşım tarzınız da bir okadar yanlış sayın editör bey.

Hem bu üründe kullanılan bor küçümsenmeyecek kadar fazladır bilginiz olsun. Amerika yıllarca bu üründe kullandığı borik asit ve boraks pendahidratı Türkiye’den aldı. Ve de küçümsenmeyecek kadar fazla.  Kötü mü ettik acaba bunu Türkiye’de üretip halkın kullanımına sunmakla. Sizin gibi insanları rahatsız mı ettik acaba. Niçin gocundunuz ki?
Yaranız mı var?

 

Nurettin Kılıç (www.cellubor.com)

12 Nisan 2006

Editörün yanıtı:

 

Sayın Kılıç,
Sizin ya da bir başka girişimcinin bir şey üretmesi bizi rahatsız etmez, ancak sevindirir. Ama "bor'u değerlendirmek için ürettim" demesi rahatsız eder. Borun nasıl değerlendirilebileceği konusu inşaatçıların değil, bor kimyacılarının işidir. İnşaatçının bor politikasından ("bor böyle değerlendirilir işte" anlamında) sözetmesi, bor yalıtım malzemesinde de kullanıldığı için, benim inşaat sektörü konusunda fikir beyan etmeme benzer diye düşünüyorum.
 

Sayın Kılıç,
 

Bor sorununun yalıtım malzemesi ile ilgisi yok. Bor sorunu, dünya rezrevlerinin % 70'ine sahipTürkiye'nin bor ürünleri (boraks, borik asit, sodyum perborat) piyasasından sadece % 7 pay almasıdır. Bor piyasasındaki tüketim miktarlarına ve değerlerine bakarsanız, yalıtım malzemesinde kullanımı konusunda daha geniş bir değerlendirme yapabilirsiniz sanıyorm. Ayrıntılı görüşlerim için Bor kapanı kitabımı okumanızı öneririm.
 

Saygılar, başarılar,
 

Hasan Çetin

 

12 Nisan 2006

Tel :  0532 . 2624975  e-mail : [email protected]

  [email protected]