Bor madenleri millileştirilmelidir...
BOR GAZETESİ

 

 

 

 

 

 

 

Bor madenleri millileştirilmelidir... 

 

Sitede arayınız

 

 

 

 

 

 

 

Bor Kapanı kitabı Türkiye'nin bor sorununu ele alıyor:

- Türkiye bor madenlerini neden değerlendiremiyor?

- Ülkemizin bor madenlerini uluslararası kartel ve aracılar nasıl esirleştirdi, bor madenlerimiz nasıl kapana kondu?

- Bu esirleştirme sürecinde yaşanan olaylar, yaşayan insanlar, tarihler ve rakamlar...

- Bor madenlerimizi bu kapandan kurtarmanın yolları... 

 

 "Toplumun etik ve hukuksal kurallarını ihlal eden yolsuzluk yanında, dar bir çevreye büyük çıkarlar sağlanmasına olanak veren, kamu kaynaklarını belirli çevrelerin çıkarlarına dönüştüren, kıt kaynakların kamu yararına eşitlik ve adalet ilkelerine uygun, akılcı kullanımına engel olan tüm siyasal ve yönetsel yozlaşmaları da yolsuzluk kapsamında ele alıp değerlendirmek zorunlu duruma gelmiştir."

 

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet SEZER'in TBMM açış konuşması 

Eylül 2000

 


 

200 milyon dolarlık bor pazarına ilginç atama

 

Akşam Gazetesi

 

TÜRKİYE'nin, büyük umut bağladığı 200 milyon dolarlık Uzakdoğu bor pazarına Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Orhan Yılmaz'ın arkadaşlarının atandığı ortaya çıktı.

 

Sefer Yüksel - 7 Kasım 2006

 

AKŞAM'ın edindiği bilgilere göre Yılmaz'ın arkadaşları, doktor Ahmet Ulusal ile öğretmen Nihat Pişkin, Eti Maden ürünlerini pazarlayan, merkezi Lüksemburg'ta bulunan Etimine şirketinin yan kuruluşu olarak kurulan Eti Asya Pazarlama şirketinin Shangay ofisine üst düzey yönetici olarak atandılar. Pişkin ve Ulusal'ın, Çin, Japonya ve Malezya gibi bor madeninin en fazla kullanan ülkelerin yer aldığı ve Türkiye'nin yurtdışı bor pazar potansiyelinin yarısını oluşturan Uzakdoğu pazarından sorumlu olacak.

 

Edinilen bilgilere göre, Ulusal ve Pişkin'in atamaları Kurum'da sır gibi saklanan atamaların Ulusal ve Pişkin'in, Eti Maden'e ait bor madeni tesislerini gezip, Kurum'un işletmelerinde bor madeni konusunda bilgi almak için yaptıkları teknik ziyaretler sırasada ortaya çıktı.

 

Edinilen bilgiye göre Ulusal ve Pişkin bor hakkında yeterli bilgiye sahip olduktan sora Shangay'da yeni ofislerinde göreve başlayacak ve ilk etapta 6 aylık süre boyunca Türkiye'nin borda 200 milyon dolarlık Uzakdoğu pazarını yönlendirecek. Türkiye'nin uzun vadede bu pazara bor ihracatı hedefi ise yıllık 1 milyar dolar.

 

"Tamamen duygusal!"

 

Atamalar, Eti Maden'deki borseverlik güdüsünün kökenini gösteriyor.

 

Eti Maden'de yetişmiş pazarlamacı mı yok! Çook! Ama atama gene de dışarıdan yapılıyor.

 

Neden?

 

Çünkü, borseverliğin bedeli yok: "Tamamen duygusal !"

 

Bu tür borseverliklerin derecesi yönetim değişiklileri sonrasında yapılan soruşturmalarla anlaşılıyor. Ama artık o da pek olası gözükmüyor: Özerkleştirme.

 

Belki, özerkleştirme sonrasında Eti Maden'de öğretmenlerin bor pazarlaması yapamayacağı anlaşılacak ama, yanlışı düzeltme olanağı da kalmayacak.

 

Ama kim bilir, belki de endişeye gerek yok!  O zamana kadar bor pazarlamacısı öğretmenler  eski Eti Maden'ci Hilmi Güler ve Ali Riza Alaboyun gibi Meclise girmiş olur...

 

Tamamen duygusal!

 

Ayrıntılar Bor Kapanı Sh. 158-168

 

Editör, 8 Kasım 2006

 

Tel :  0532 . 2624975  e-mail : [email protected]

  [email protected]